پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) می فرماید:
۞ هر مسلمانی درختی بنشاند یا کشته‌ای بکارد و انسان یا پرنده یا چارپایی از آن بخورد، برای او صدقه محسوب می‌شود ۞
Wednesday, 28 October , 2020
امروز : چهارشنبه, ۷ آبان , ۱۳۹۹ - 12 ربيع أول 1442
شناسه خبر : 519
  پرینتخانه » اصفهان, یادداشت تاریخ انتشار : ۲۰ دی ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۸ | 335 بازدید | ارسال توسط :
یادداشت مدیرکل محیط زیست اصفهان در روز خبرنگار

ایرج حشمتی به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار.

اختصاص یک روز به نام خبرنگار، آن هم در روز شهادت یکی از خبرنگاران کشور در مزارشریف، یادآور این نکته است که کار خبرنگاری تا پای جان نیز می تواند هزینه بر باشد و این رسالت بزرگ خبرنگاران را دو چندان می کند.
ایرج حشمتی به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار.

به گزارش زیست سیما به نقل از پارما اختصاص یک روز به نام خبرنگار، آن هم در روز شهادت یکی از خبرنگاران کشور در مزارشریف، یادآور این نکته است که کار خبرنگاری تا پای جان نیز می تواند هزینه بر باشد و این رسالت بزرگ خبرنگاران را دو چندان می کند. 

اگر خبررسانی از رویدادهای محیط زیستی را به عنوان یکی از روش های بسیار مهم درگسترش فرهنگ زیست محیطی، ایجاد حس مسئولیت اجتماعی و انگیزش در جامعه برای مشارکت همگانی در حفاظت از محیط زیست به شمار بیاوریم، رسانه مداران اعم از خبرنگاران، عکاسان خبری و مدیران رسانه های علاقه مند به فعالیت در این حوزه می توانند نقش آفرینی بسیار گسترده ای را در بهبود وضعیت محیط زیست استان و کشور ایفا کنند.

بنده به واسطه تجربه سالها کار در سازمان حفاظت محیط زیست کشور، با چهره های خبری و فعالان رسانه ای این حوزه آشنا هستم و همواره در جلسات و نشست ها شاهد بوده ام که چطور با عشق و علاقه اظهار نظر می کنند و با نگرانی ، پیگیر مطالبات زیست محیطی مردم هستند.

دشواری های کار خبرنگاران برای ما وقتی نمایان تر می شود که علاوه بر سختی کار این گروه از مشکلات معیشتی خاص آنان نیز آگاه باشیم .

 متاسفانه در برخی از رسانه های ما مسأله حیاتی محیط زیست که به عنوان دومین موضوع مهم جهانی پس از امنیت به شمار می رود، هنوز در اولویت نیست و بسیاری از خبرنگاران، تنها به بازنمایی خطاها و کاستی های زیست محیطی می پردازند. در چنین فضایی عملاً همه بار؛ بر دوش خبرنگارانی است که در میان تنگناهای موجود و علاقه شخصی به محیط زیست؛ همچنان مشفقانه و مشتاقانه به تولیدات رسانه ای خود در این زمینه می پردازند.

 برخی از فعالان رسانه ای، خبرنگاران و روزنامه نگاران درحوزه محیط زیست نیز خود، کنشگر و فعال محیط زیست بوده اند، یعنی ابتدا به عنوان یک شهروند مطالبه گر و دغدغه مند، وارد این عرصه شده اند و وقتی احساس کرده اند به ابزار قدرتمند تری نیاز دارند، خود آستین بالا زده و وارد کار رسانه ای شده اند، امری که در دیگر حوزه های خبری، کمتر مشاهده می شود.

این اتفاق باعث شده که بسیاری از خبرنگاران محیط زیست اشراف و تسلط بسیار خوبی بر جزئیات داشته باشند و اخبار خلاف واقع یا بزرگ نمایی شده را نپذیرند و با دقت بیشتری کار مدیران را رصد کنند.

 با توجه به اهمیت حوزه محیط زیست و اینکه برخی از اخبار مطرح شده بویژه در پایگاه های خبری و شبکه های اجتماعی پرمخاطب می تواند باعث نگرانی افکار عمومی شود، لازم است فعالان محیط زیست که تحت عنوان تشکل های مردم نهاد تلاش می کنند، به صورت ویژه در حوزه خبر رسانی محیط زیست هم آموزش ببینند تا به نحوه تولید خبر، بازنشر، اثرگذاری و جریان سازی مثبت؛ آگاهی بیشتری بیابند و از انتشار خبرهایی که به نگرانی و ایجاد حساسیت در حوزه محیط زیست می انجامد پیشگیری نموده و تلاش رسانه ای آنان آثار نامطلوبی برجای نگذارد.

 مدیران و مسئولان نیز با درک این نکته که خبرنگاران حرفه ای و اخلاق مدار می توانند به عنوان ناظران اجتماعی و شتاب دهنده های اقدامات مثبت به کمک محیط زیست بیایند به جای پنهانکاری یا عدم شفافیت، بهتر است ارتباط و تعامل محترمانه، دوسویه و مبتنی بر رسالت های اخلاقی و حرفه ای را با این قشر بسیار ارزشمند جامعه تقویت کنند ، امری که بدون تردید برای تلطیف فضای ارتباطی و کمک به محیط زیست استان و کشور بسیار اثربخش خواهد بود. این روز بزرگ، بر همه کوشندگان عرصه خبر مبارک.

نویسنده : زیست سیما | منبع خبر : پاما
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.