به پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما خوش آمدید معرفی و یا تبلیغ رویدادهای علمی و کسب و کارها به معنای تائید آنها نیست در مورد صحت آنها جویا شوید

گاندوها مهاجم می شوند؛ نزدیک نشوید! - پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما | پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما
پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) می فرماید:
۞ هر مسلمانی درختی بنشاند یا کشته‌ای بکارد و انسان یا پرنده یا چارپایی از آن بخورد، برای او صدقه محسوب می‌شود ۞
Saturday, 23 October , 2021
امروز : شنبه, ۱ آبان , ۱۴۰۰ - 17 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 7608
  پرینتخانه » سازمان حفاظت محیط زیست, سیستان و بلوچستان تاریخ انتشار : ۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۳ | 115 بازدید | ارسال توسط :
مراقب گاندوها باشید

گاندوها مهاجم می شوند؛ نزدیک نشوید!

این روزها دقیقا همان زمانی است که نباید نزدیک گاندوها شد. غریزه حفاظت از فرزندان در فصل زاد و ولد، گاندوهای گوشه گیر را برای دفاع از خود، از انزوا بیرون می کشد. سازمان حفاظت از محیط زیست از ساکنان اطراف زیست‌گاه‌های «گاندو» خواسته است که برای حفاظت از فرزندانشان اجازه نزدیک شدن آن‌ها به نزدیکی این زیست گاه‌ها را ندهند.
گاندوها مهاجم می شوند؛ نزدیک نشوید!

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، با هشدار نسبت به نزدیک شدن به زیست گاه گاندوها و برکه ها، گفت: گاندو در تمام سال غیر از فصل زاد و ولد، منزوی است. گاندوها مهاجم نیستند اما در فصل بهار و از اواخر اردیبهشت که فصل زاد و ولد شروع می شود، مادران نسبت به دفاع از نوزادان در برابر گاندوهای جوان و کسانی که به زیستگاه آنها نزدیک شوند، حساسیت بیشتری نشان می دهند.

دکتر وحید پورمردان با تاکید بر اینکه از انتهای اردیبهشت ماه فصل زاد و ولد گاندوها شروع و در آن زمان گاندوی مادر به شدت مهاجم می شود، اظهار کرد: گاندوهای جوان نیز با توجه به اینکه هم نوع خوار هستند، به نوزادان گاندو حمله می کنند. این موضوع نیز درصد حساسیت گاندو مادر را برای حفاظت از نوزاد خود بیشتر می کند. به همین دلیل گاندو که در کل سال موجودی منزوی، گوشه گیر و آرام است در این فصل باعث صدمه دیدن برخی از افراد می شود.

وی افزود: بسیاری از مردم به دلیل گرمای هوا شنا و آبتنی می کنند، تعدادی نیز به دلیل نیازهای آبی، برای شستشوی ظروف و لباس ها به سمت برکه‌ها و رودها می روند، در این بین شیطنت بچه ها نقش به سزایی دارد به دلیل اینکه بچه ها در طول سال خطری از جانب گاندو نمی بینند و گاندو را موجود مقدسی می دانند بر این اساس که هر جا که گاندو هست، آنجا آب فراوانی وجود دارد. در راستای همین اطمینان، بعضا سر نترسی دارند و در نهایت حوادث تلخ رخ می دهد.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با اشاره به همکاری استاندار و فرماندار برای اطلاع رسانی خطرات نزدیک شدن به گاندوها در فصل زاد و ولد، تصریح کرد:۱۰۰ درصد اتفاقات در زیست گاه گاندوها رخ داده است که نشان می دهد که ما به زیستگاه آن ها ورود کرده‌ایم. از سویی بارش هایی را پیش رو داریم. این بارش ها در منطقه سرباز و سیل های مقطعی باعث جا به جایی گاندو ها از زیست گاهشان می شود، محیط بانان در مناطق هستند و گاندویی که از زیستگاه خارج می شود را زنده گیری و به زیستگاهش منتقل می کنند.

پورمردان با اشاره به درگذشت دردناک کودکی از اهالی روستای کشاری در سال ۹۴، گفت: این پسر بچه برای شنا رفته بود که گاندو پای او را گرفته و به زیر آب می کشد؛ پس از آن نیز دست دختر بچه ای به نام حوا رییسی قطع شد؛ پای پسر بچه دیگری آسیب دید و دست پسر بچه دیگری نیز قطع شد.

وی افزود: متاسفانه این اتفاق برای بچه ها می افتد؛ اکنون نیز به دلیل شیوع کرونا مدارس تعطیل است؛ بچه ها هیچ سرگرمی ای ندارند و تنها سرگرمی آنها شنا و نزدیک شدن به آب ها است.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان با اشاره به مکاتبات فراوان برای احداث پارک بازی بچه ها توسط خیرین و دستگاه های متولی، گفت: سکوهایی برای شستشوی ظروف و لباس برای خانم ها، توسط خیرین درنظر گرفته شده است که در فضای بهداشتی کارها را انجام دهند. این سکوها به زودی آماده می شوند.

پورمردان با تاکید بر اینکه مشکل اصلی منطقه کمبود آب است، ادامه داد: سال گذشته تقریبا خانه به خانه روستاها را بررسی کردیم. مردم شناخت خوبی نسبت به گاندوها دارند. آمار حوادث نشان می‌دهد حمله ها به بچه ها بوده، هیچ گاندویی تا کنون برای تغذیه به مردم حمله نکرده است و در چهار – پنج حمله اخیر نیز هیچ انسانی را نخورده است؛ دست و پای قطع شده را نخورده و بچه ای را که زیر آب برده، رها کرده است. گاندو اگر حمله می کند به عنوان دفاع است و تمساح مهاجم نیست. گاندو تنها از بچه های خودش محافظت می کند.

وضعیت گاندوها پایدار است

وی همچنین با اشاره به وضعیت گاندوها، گفت: در زیستگاه‌ها ۴۲۰ تمساح داریم که وضعیت پایداری دارند و به لطف تمام NGO ها، رسانه ها و محیط بانان، هیچ گونه تعارضی بین انسان و تمساح نیست.

مدیرکل اداره حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: نبود تعارض بین انسان و تمساح، وظیفه ما را سنگین تر می کند که مردم را آگاه کنیم تا در این فصل و در دو سه ماه آینده به زیستگاه تمساح و برکه ها نزدیک نشوند تا شاهد حوادث تلخ نباشیم.

پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما

نویسنده : پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما | منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.