به پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما خوش آمدید معرفی و یا تبلیغ رویدادهای علمی و کسب و کارها به معنای تائید آنها نیست در مورد صحت آنها جویا شوید

سیمای بیابان‌های ایران - پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما | پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما
پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) می فرماید:
۞ هر مسلمانی درختی بنشاند یا کشته‌ای بکارد و انسان یا پرنده یا چارپایی از آن بخورد، برای او صدقه محسوب می‌شود ۞
Saturday, 25 September , 2021
امروز : شنبه, ۳ مهر , ۱۴۰۰ - 18 صفر 1443
شناسه خبر : 7891
  پرینتخانه » سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاریخ انتشار : ۰۹ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۷ | 26 بازدید | ارسال توسط :

سیمای بیابان‌های ایران

بیابان به مناطق دارای اقالیم فراخشک و خشک که میزان متوسط بارندگی سالیانه آن کمتر از ۵۰ میلیمتر و درصد پوشش گیاهی چندساله آن کمتر از ده درصد باشد اطلاق می‌شود. ویژگی‌های بیابان عبارتند از: الف- بارش کم، دامنه نوسان دمای شدید، دمای بالا و تبخیر زیاد. تبخیر تقریباً بیش از دو برابر بارش است […]

سیمای بیابان‌های ایران

بیابان به مناطق دارای اقالیم فراخشک و خشک که میزان متوسط بارندگی سالیانه آن کمتر از ۵۰ میلیمتر و درصد پوشش گیاهی چندساله آن کمتر از ده درصد باشد اطلاق میشود. ویژگیهای بیابان عبارتند از: الف- بارش کم، دامنه نوسان دمای شدید، دمای بالا و تبخیر زیاد. تبخیر تقریباً بیش از دو برابر بارش است و باد عامل اصلی تخریب و فرسایش محسوب میشود. ب- پوشش گیاهی بسیار فقیر و پراکنده. بیابانها اغلب بین ۱۵ تا ۳۰ درجه شمالی و جنوبی قرار گرفتهاند و به دلیل نزول جریانهای هوای خشک از بالای تروپوسفر به پایین، بخار آب در این مناطق کم شده و هوا بیش از حد خشک میگردد. ج- خاکهای این مناطق دارای مواد آلی کم و اغلب جوان و کم تحولیافته هستند.

بیابانزایی به فرایند تخریب سرزمین، زوال زیستبومهای طبیعی یا کاهش توان تولید زیستی اراضی در مناطق خشک، نیمهخشک و خشک نیمهمرطوب ناشی از عوامل انسانی و محیطی اطلاق میگردد.

ایران با ۱٫۲ درصد خشکی های جهان، ۲٫۴ درصد پدیدههای بیابانی فاقد پوشش و ۳٫۰۸ درصد مناطق بیابانی جهان را در خود جای داده است. ۶۱ درصد از مساحت کشور در اقلیم خشک و فراخشک قرار دارد که ۳٫۱ برابر درصد جهانی (۱۹٫۶ درصد) است. اگر چه ۳۲٫۵ میلیون هکتار از اراضی کشور در وضعیت بیابانی قرار دارد، اما در تقسیمبندیهای اکوسیستمی، ۴۳٫۷ میلیون هکتار آن در زمره اکوسیستم بیابانی است. ۲۰ میلیون هکتار از اکوسیستم بیابان تحت تأثیر فرسایش بادی است. از این مقدار ۶٫۴ میلیون هکتار در محدوده کانونهای بحرانی است که در ۱۸۲ منطقه، ۹۷ شهرستان و ۱۸ استان کشور پراکنده است. چنین شرایطی باعث شده که بیش از ۲۰ درصد مساحت کشور را اراضی بیابانی تشکیل دهند.

در حال حاضر سرانه بیابان در کشور ۰٫۵ هکتار است، در حالیکه سرانه جهانی آن ۰٫۲۲ هکتار میباشد.

سطح اراضی بیابانی ایران

اراضی بیابانی

مساحت(هکتار)

درصد

کویر

۵۸۳۸۳۷۵

۱۷٫۹

تپههای ماسهای

۱۷۶۲۱۳۶

۵٫۴

پهنههای ماسهای

۶۱۵۰۴۲

۱٫۹

دقهای رسی

۴۳۵۸۰۳

۱٫۴

اراضی شور و نمکزار

۶۵۵۸۲۸۱

۲۰٫۱

اراضی بدون پوشش و بیرون زدگی سنگی

۱۷۳۶۶۸۵۵

۵۳٫۳

جمع

۳۲۵۷۶۴۹۲

۱۰۰

 

در مناطق خشک و فراخشک ایران با توجه به شرایط اقلیمی و همچنین عوامل انسانی بیابانزا از قبیل افزایش جمعیت، چرای مفرط، برداشت بیرویه از سفرههای آب زیرزمینی، آلودگی آب های زیرزمینی از طریق پساب های صنعتی، شهری و کشاورزی، تغییر کاربری اراضی، برداشت غیر معادن سطحی، مدیریت نامناسب مراتع و مدیریت غیر اصولی اراضی کشاورزی، پدیده بیابانزایی رشد فزایندهای دارد. با توجه به اهمیت موضوع، سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور طرح تثبیت شنهای روان و بیابانزدایی را اجرا میکند که حاصل آن حفاظت از شهرها و روستاها، مراکز اقتصادی و تولیدی، مراکز نظامی و خطوط مواصلاتی بوده است.

منبع:  سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری

پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما

| منبع خبر : سازمان جنگل ها مراتع و آبخیزداری
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.