به پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما خوش آمدید معرفی و یا تبلیغ رویدادهای علمی و کسب و کارها به معنای تائید آنها نیست در مورد صحت آنها جویا شوید

صدور مجوز برای صادرات گونه های غیرحمایت شده و پرورشی منعی ندارد - پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما | پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما
پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) می فرماید:
۞ هر مسلمانی درختی بنشاند یا کشته‌ای بکارد و انسان یا پرنده یا چارپایی از آن بخورد، برای او صدقه محسوب می‌شود ۞
Saturday, 21 May , 2022
امروز : شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱ - 20 شوال 1443
شناسه خبر : 8722
  پرینتخانه » خوزستان, سازمان حفاظت محیط زیست تاریخ انتشار : 12 دی 1400 - 11:32 | 80 بازدید | ارسال توسط :
محمد جواد اشرفی

صدور مجوز برای صادرات گونه های غیرحمایت شده و پرورشی منعی ندارد

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان گفت: صدور مجوز برای «بلبل خرما» که از گونه های غیرحمایتی و پرورشی محسوب می شود، قانونی است.
صدور مجوز برای صادرات گونه های غیرحمایت شده و پرورشی منعی ندارد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، محمد جواد اشرفی با بیان این که «بلبل خرما» از جمله پرندگانی است که از نظر کنوانسیون سایتیس منعی برای تجارت ندارد، افزود: از نظر قوانین سازمان حفاظت محیط زیست گروه های جانوری شامل در خطر انقراض، حمایتی و حفاظت شده، آسیب رسان و غیر حمایت شده و تقسیم بندی شده است.

اشرفی ادامه داد: برای گروه های آسیب رسان و غیر حمایت شده که جمعیت مناسبی دارند، پس از اخذ مجوزهای لازم حتی می توانند شکارهم شوند که برخی از آنها بومی و برخی مهاجرند.

وی گفت: از نظر قوانین سازمان حفاظت محیط زیست «بلبل خرما» از زمره گونه های غیرحمایتی و پرورشی است که جمعیت مناسبی هم دارند و خطری نسل آن ها را تهدید نمی کند، که  با موافقت سازمان حفاظت محیط زیست امکان ورود به کشور و یا خروج از آن را دارند و این که صدور مجوز برای «بلبل خرما» که از نوع گونه های غیرحمایتی و پرورشی محسوب می شود، قانونی است.

از نظرقانونی،تجارت گونه های وحشی، صادرات و واردات پرندگان وحشی، زینتی و پرورشی در چارچوب دستورالعمل های جاری سازمان حفاظت محیط زیست امکان پذیر است و از نظر «کنوانسیون سایتیس» (تجارت بین المللی گونه های جانوری و گیاهی) نیز منعی ندارد.

گفتنی است،«کنوانسیون سایتیس» برخی از گونه های جانوری و گیاهی را در ۳ ضمیمه معرفی می کند که تجارت آن ها در چارچوب ضوابطی خاص امکان پذیر است و در این میان فقط گونه های ضمیمه ی۱  آن با سختگیری بیشتری است و تجارت گونه های جانوری و گیاهی خارج از ضمایم سه گانه این کنوانسیون بدون مانع اعلام شده است.

نویسنده : پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما | منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.