به پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما خوش آمدید معرفی و یا تبلیغ رویدادهای علمی و کسب و کارها به معنای تائید آنها نیست در مورد صحت آنها جویا شوید

تدوین استانداردهای تخلیه‌آب شیرین‌کن‌ها به دریا و خشکی - پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما | پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما
پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) می فرماید:
۞ هر مسلمانی درختی بنشاند یا کشته‌ای بکارد و انسان یا پرنده یا چارپایی از آن بخورد، برای او صدقه محسوب می‌شود ۞
Saturday, 21 May , 2022
امروز : شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱ - 20 شوال 1443
شناسه خبر : 8730
  پرینتخانه » دریایی و تالاب, سازمان حفاظت محیط زیست تاریخ انتشار : 16 دی 1400 - 16:38 | 85 بازدید | ارسال توسط :
معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست‌محیطی آب و خاک خبر داد:

تدوین استانداردهای تخلیه‌آب شیرین‌کن‌ها به دریا و خشکی

معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست‌محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، گفت: با توجه به این که ما در سرزمین پهناوری زندگی می‌کنیم و غیر از دریاها، در داخل خشکی هم منابع آب شور داریم می‌بایست ضوابط و استانداردهایی که پیش‌بینی می‌کنیم هم شامل ضوابط و استانداردهای استفاده از آب دریاها باشد و هم منابع پذیرنده داخل فلات مرکزی.
تدوین استانداردهای تخلیه‌آب شیرین‌کن‌ها به دریا و خشکی

تورج فتحی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به ضرورت تدوین ضوابط و استانداردهای استفاده از آب‌شیرین‌کن‌ها، اظهار کرد: موضوع استفاده از آب‌شیرین‌کن‌ها بیش از یک دهه به یکی از مسایل و دغدغه‌های سازمان حفاظت محیط زیست تبدیل شده است. وقتی با گزارش‌ها و استعلام‌های گوناگون درباره مشکلاتی که بعضی از واحدهای شیرین‌سازی برای کشور ایجاد کرده‌اند، روبرو شدیم، به این نتیجه رسیدیم که نیاز است برای نمکزدایی از آب دریا نسبت به گذشته ضابطه‌مندتر عمل کنیم.

وی افزود: در جلساتی که با وزارت نیرو داشتیم به این جمع‌بندی رسیدیم طرح مطالعاتی در این باره اجرا شود تا بر مبنای آن نسبت به تدوین ضوابط و استانداردهای شیرین‌سازی آب دریا اقدام کنیم. طرح یاد شده تقریبا از اواخر سال ۱۳۹۸ استارت خورد و قرارداد آن در سال ۱۳۹۹ بسته شد و پس از شروع کار، گزارش‌های میان کار را از مشاور دریافت کردیم.

معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست‌محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست، دانشگاه تهران را به عنوان مشاور انجام این مطالعات معرفی کرد و گفت: در حال حاضر این طرح پیشرفت ۷۰ درصدی داشته و تا انتهای سال جاری به پایان خواهد رسید.

فتحی با بیان اینکه طرح مطالعاتی مذکور دارای چندین بخش گوناگون است، تصریح کرد: یکی از بخش‌های این طرح، انجام مطالعات تطبیقی در سایر نقاط دنیا است. بر این اساس، در حال بررسی است آب‌شیرین‌کن‌ها در چه مناطقی از دنیا استفاده می شود، چه کشورهایی از آب‌شیرین‌کن استفاده می‌کنند، با چه معضلات زیست‌محیطی مواجهند و برای رفع چالش‌های زیست‌محیطی چه راهکارها و تمهیداتی در نظر گرفته‌اند؟

وی، خاطرنشان کرد: آب‌شیرین‌کن‌ها هم مثل دیگر حوزه‌های فناوری طی ۳ دهه اخیر پیشرفت قابل توجهی داشته و فناوری‌های جدیدی وارد بازار شده است. محیط زیست هم به دنبال استفاده از فناوری‌های تازه برای کاهش اثرات زیست‌محیطی نمکزدایی از آب دریا است. البته طبیعی است که وقتی فناوری‌های جدید وارد بازار می‌شوند، هزینه‌های بیشتری هم دارند.

معاون دفترحفاظت و مدیریت زیست‌محیطی آب و خاک، انجام این مطالعات را پیش‌زمینه تدوین استانداردهای تخلیه به محیط‌های پذیرنده دانست و گفت: با توجه به این که ما در سرزمین پهناوری زندگی می¬کنیم و غیر از دریاها، در داخل خشکی هم منابع آب شور داریم و ممکن است بخواهیم در دهه‌های آینده از منابع آب شور داخلی نیز برای تامین منابع آب استفاده کنیم، می‌بایست ضوابط و استانداردهایی که پیش-بینی می‌کنیم هم شامل ضوابط و استانداردهای استفاده از آب دریاها باشد و هم منابع پذیرنده داخل فلات مرکزی.

نویسنده : پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما | منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.