به پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما خوش آمدید معرفی و یا تبلیغ رویدادهای علمی و کسب و کارها به معنای تائید آنها نیست در مورد صحت آنها جویا شوید

کتاب تنوع زیستی دیرینه منتشر شد - پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما | پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما
پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) می فرماید:
۞ هر مسلمانی درختی بنشاند یا کشته‌ای بکارد و انسان یا پرنده یا چارپایی از آن بخورد، برای او صدقه محسوب می‌شود ۞
Saturday, 23 October , 2021
امروز : شنبه, ۱ آبان , ۱۴۰۰ - 17 ربيع أول 1443
شناسه خبر : 8459
  پرینتخانه » سازمان حفاظت محیط زیست تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۶ | 11 بازدید | ارسال توسط :
محمد مدادی از تألیف کتاب جدیدش خبر داد :

کتاب تنوع زیستی دیرینه منتشر شد

کتاب تنویع زیستی دیرینه(مفاهیم و روش ها ) به نویسندگی محمد مدادی مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی با حمایت معنوی پژوهشکده محیط زیست وتوسعه پایدار و توسط انتشارات پیدار منتشر شد.
کتاب تنوع زیستی دیرینه منتشر شد

محمد مدادی مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص تألیف این کتاب گفت :
مطالب کتاب در سه فصل شامل ۱) مفاهیم وکلیات، ۲) شاخص های تنوع زیستی دیرینه و روش های محاسبه و ۳) الگوهای تنوع زیستی دیرینه و یک ضمیمه شامل معرفی و کار با نرم افزار دسته بندی و ارائه شده اند. شایان ذکر است کتاب پس از طی فرایند داوری با حمایت معنوی پژوهشکده محیط زیست وتوسعه پایدار و توسط انتشارات پیدار در ۲۰۶ صفحه و قطع وزیری به چاپ رسیده است.

وی همچنین با اشاره به بخشی هایی از این کتاب که سیر تاریخی گونه های متنوع را تشریح می کند افزود : مطالعه تاریخ زمین نشان می دهد که حیات از ابتدایی ترین اشکال خود در زمین آغاز و در طی حدود یک میلیارد سال گونه های متنوع و پیچیده تر آن ظاهر شدند.

به گفته این مقام مسئول بررسی روند تغییرات این تنوع زایی شگرف موضوع  نسبتا جدیدی در دیرینه شناسی تحت عنوان تنوع زیستی دیرینه است. مفهومی که اگرچه در ابتدای راه، تجزیه و تحلیل‌های کیفی تنها روش مرسوم در  مطالعه آن بودند اما با تغییر رویکردها در حوزه علوم مرتبط، از جمله زیست شناسی، بوم شناسی،‍‍ ژنتیک، تکامل و فیلوژنی و بیوشیمی و غیره، دیرینه شناسی نیز همگام با علوم وابسته در حال کمّی شدن است.  تجزیه و تحلیل های آماری و استفاده از مدل سازی مبتنی بر احتمالات و داده پردازی در بررسی گونه ها و جمعیت ها، فرایندها و الگوهای تکامل و انقراض، فنوتیپ گونه ها و جنس ها، بررسی های کلادیستیک و… در حال تبدیل شدن به یک اصل است که نتایج آن ماهیت علم دیرینه شناسی را متحول خواهد کرد.

وی در پایان خاطر نشان کرد :این کتاب برآن است تا ضمن ارائه تعاریف قابل درک از مفاهیم اولیه تنوع زیستی دیرینه، روش های اندازه گیری شاخص های مختلف مانند غنای گونه ای، نرخ انقراض و نسل زایی، تنوع پایا و … را معرفی و الگوهای تحول در تنوع زیستی دیرینه تاریخ حیات را از دیدگاه محققان مختلف را بررسی نماید.

پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما

نویسنده : پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما | منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.