به پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما خوش آمدید معرفی و یا تبلیغ رویدادهای علمی و کسب و کارها به معنای تائید آنها نیست در مورد صحت آنها جویا شوید

۱۰ راس گورخر دیگر به پارک ملی کویر گرمسار منتقل می‌شود - پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما | پایگاه خبری تحلیلی زیست سیما
پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) می فرماید:
۞ هر مسلمانی درختی بنشاند یا کشته‌ای بکارد و انسان یا پرنده یا چارپایی از آن بخورد، برای او صدقه محسوب می‌شود ۞
Saturday, 21 May , 2022
امروز : شنبه, ۳۱ اردیبهشت , ۱۴۰۱ - 20 شوال 1443
شناسه خبر : 8878
  پرینتخانه » سازمان حفاظت محیط زیست, سمنان تاریخ انتشار : 29 اسفند 1400 - 21:58 | 61 بازدید | ارسال توسط :
معاون سازمان حفاظت محیط زیست:

۱۰ راس گورخر دیگر به پارک ملی کویر گرمسار منتقل می‌شود

معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یک میلیارد ریال اعتبار برای انتقال گورخر به پارک ملی کویر گرمسار استان سمنان نیاز است و با تامین اعتبار لازم ۱۰ راس گورخر دیگر به این پارک منتقل می شود.
۱۰ راس گورخر دیگر به پارک ملی کویر گرمسار منتقل می‌شود

به گزارش زیست سیما به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛ حسن اکبری عصر چهارشنبه در پایان سفر به سمنان در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: در تلاش هستیم تا احیای گونه در پارک ملی کویر استان سمنان با جمعیت خالص باشد و به همین منظور یا از جمعیت طبیعی  گورخر در پارک ملی توران شاهرود استفاده می‌شود یا از پارک ملی خبر کرمان این حیوان منتقل می‌شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بهرام گور استان فارس و توران استان سمنان ۲ زیستگاه باقیمانده گورخر ایرانی است و  تلاش می‌شود این دو جمعیت تلاقی نداشته باشد و به همین دلیل انتقال گورخرها در پارک ملی خبر کرمان که از توران به آن منطقه رفته  از گزینه‌های انتقال به پارک ملی کویر استان سمنان است.

وی اضافه کرد: در استان فارس حدود یکهزار راس گورخر ایرانی وجود دارد ، اما در پارک ملی توران استان سمنان حدود  ۱۵۰ راس جمعیت گورخر وجود دارد، اما تنوع ژنی جمعیت توران قابل توجه است و این موضوع ارزشمند است.

تاخیر در اجرای طرح احیای جمعیت گورخر در پارک ملی کویر به دلیل تاخیر در تخصیص اعتبارات

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: اجرای طرح احیای جمعیت گورخر در پارک ملی کویر استان سمنان در دستور کار است که به دلیل تاخیر در پرداخت اعتبارات به سال آینده موکول شده است.

وی ادامه داد: تعویق در تخصیص اعتبارات موجب شد تا طرح احیای جمعیت گورخر در پارک ملی کویر استان سمنان واقع در شهرستان گرمسار به فصل حساس زندگی گوند بر سد و اکنون گورخرها حامله هستند و به همین دلیل باید صبر کرد و سال آینده طرح را اجرا کرد.

وی با اشاره به محدودیت منابع مالی در حوزه محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی تاکید کرد: اعتبارات در حوزه محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی باید در طول سال تزریق شود و نیاز به تقویت جدی دارد.

اکبری تصریح کرد: کارهای حفاظت از حیات وحش که معمولا در مناطق صعب العبور انجام شود هزینه‌بر است و اعتبارات در این زمینه کافی نیست.

وی افزود: تقویت زیرساخت‌های قانونی لازمه حفاظت از محیط زیست است ، چرا که بسیاری از دستگاه‌های اجرایی با اجرای طرح‌های عمرانی زیستگاه حیات وحش را تهدید و در مواردی زیستگاه را تخریب می‌کنند و زمانی که خانه حیات وحش تخریب شود دیگر حفاظت معنایی ندارد.

یوزپلنگ آسیایی باقیمانده در کشور زیر ۲۰ قلاده است

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: جمعیت یوزپلنگ‌ها قابل سرشماری نیست چرا که گونه‌ای گوشتخوار و شبگرد هستند، اما با استفاده از دوربین تله‌‎ای جمعیت تخمین زده می‌شود و اکنون تخمین جمعیت یوزپلنگ آسیایی در ایران  به ۲۰ قلاده نمی رسد .

وی ادامه داد: وقتی جمعیت گونه از حد کمینه زیستمند مثلا ۵۰ قلاده کمتر می‌شود، از نظر ژنتیکی بسیار در معرض خطر است و باید با توجه ویژه حفاظت شود.

وی بیان کرد: یوزپلنگ پرتحرک و دارای قلمرو وسیع است چرا که این حیوان به گونه‌ای تکامل یافته است که نیاز به قلمرو وسیع دارد و باید در قلمرو این گونه ارزشمند به حفاظت طعمه ها و زیستگاههایشان توجه ویژه شود.

اکبری تقویت حفاظت و مدیریت زیستگاه‌های یوزپلنگ آسیایی به منظور کاهش آسیب را از جمله اقدامات حفاظت از این گونه جانوری عنوان کرد و افزود: تشکیل کمیته ساماندهی امور دام در دفتر زیستگاه با همکاری اداره کل محیط زیست استان سمنان برای نظارت بر حضور دام در مرتع، ارتقای ایمن‌سازی جاده‌ها و ارتقای سطح حفاظتی اطراف مناطق حفاظت شده و تقویت نیروی انسانی از دیگر اقدامات حفاظتی زیستگاه یوزپلنگ است.

تخصیص هشتاد میلیارد ریال اعتبار به بخش محیط زیست طبیعی و تنوع  زیستی استان سمنان

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: امسال هشتاد میلیارد ریال اعتبار در حوزه معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی به استان سمنان در نظر گرفته شد.

اکبری افزود: ۵۰ میلیارد ریال پیرو سفر رئیس جمهور به استان سمنان برای پاسگاه‌‎های محیط بانی استان و ۳۰ میلیارد ریال برای تجهیزات یگان حفاظت محیط زیست استان و حفاظت  از یوزپلنگ آسیایی در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: حدود ۳۰ دستگاه موتورسیکلت و دیگر تجهیزات نیز از سوی سازمان محیط زیست به استان سمنان برای تقویت تجهیزات حفاظت کمک شده است.

وی بیان کرد: تاکنون بیشترین اعتبارات در حوزه معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع  زیستی در بین  استان‌های کشور به سمنان اختصاص یافته است.

وی افزود: کنترل بیماری‌های حیات وحش، سرشماری‌ها و انجام کارهای حفاظتی  و احیایی هزینه‌بر  است و انتظار می‌رود اعتبارات در این بخش تقویت شود.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: عدم تخصیص به موقع اعتبارات  از چالش‌های حوزه محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی است به طور مثال پایان سال مالی چهار ماه دیگر است و اعتبارات استان سمنان به تازگی تخصیص پیدا کرده، قطعا هزینه‌کرد مطلوب اعتبارات نیازمند زمان است.

اکبری برای حضور در آیین تکریم و معرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان به این استان سفر کرده بود. گزارش تصویری مرتبط با این آیین را اینجا ببینید.

۱۶ درصد از مناطق حفاظت شده کشور در استان سمنان قرار دارد و حدود ۳۰ درصد از انواع گونه های گیاهی و جانوری کشور از جمله گونه های خاصی مانند یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، زاغ بور و گورخر ایرانی در این استان زیست می کنند.
پارک ملی کویر در شهرستان گرمسار و پارک توران یا خارتوران در شاهرود ۲ ذخیره گاه حفاظت شده حیات وحش مهم دنیا به ترتیب در غرب و شرق استان سمنان است و هم چنین استان منطقه های حفاظت شده در محدوده جنگل ابر و پرور و پنج منطقه شکارممنوع دارد.
مناطق حفاظت شده در استان سمنان ۲.۳ میلیون هکتار و در مجموع بین ۱۵ تا ۲۰ هزار هکتار عرصه های طبیعی تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان است.

نویسنده : زیست سیما | منبع خبر : پرتال اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.